صفحه:
  1. 1
  2. 2

رابطه پدر و پسر می تواند به شدت پیچیده باشد چرا که گستره علایق و باور های آنها می تواند آنقدر متفاوت باشد که رسیدن به توافق و تفاهم را کاملا دشوار کند گاهی بعضی پدر و پسر ها با هم احساس رقابت دارند گاهی هردوی آنها عمیقا می خواهند رابطه شان بهبود پیدا کند ولی متاسفانه هیچ یک نمی دانند چطور باید این کار را انجام دهند با مشاهده و بررسی روابط پدر و پسر های مختلف می توان به برخی کلید های راهگشا برای ساختن یک رابطه استوار و سالم دست یافت: باید بدانید پسر ها مرد بودن را از پدر شان یاد میگیرند. ارادی یا غیر ارادی، آنها در درجه اول با نگاه کردن به رفتار و وجنات پدرشان الگوی مردانگی میگیرند. تاثیر پدر بر رشد شخصیت و روحیات پسرش هرجند که نا محسوس باشد خواه و ناخواه واقعی است به عنوان یک پسر جوان او کنش و واکنش نسبت به همسر (مادرش) را می بیند و احترام (یا بعضا بی احترامی ) را از پدرش می آموزد .پسران در مورد اینکه مردان وزنان چطور با هم در تقابل هستند واینکه مردان چگونه با باید با دشواری و جار و جنجال ها کنار بیایند از پدر شان درس می گیرند مادامی که پسر می بیند پدرش چطور بادیگر همجنسان در تعامل است چگونه صحبت کردن با هم نوعانش را می آموزد تا چطور با ید با مسائل و موضوعات مردانه روبرو شود اگر پدر بداند تاثیری که بر پسرش می گذارد تاچه اندازه عمیق است قطعا سنجیده تر رفتار می کند و رابطه شان را به مراتب جدی تر می گیرد. رابطه پدر و پسر علایق مشترکتان را گسترش دهید. چه بسا پدر و پسرانی که علاقه مندی های کاملا متفاوتی دارند ولی با وجود تمام این تفاوت ها باز هم میتوان یک پل ارتباطی برای اتصال ایجاد کرد. مثلا پدر که عاشق کتاب خواندن و مطالعه است ولی پسرش بر عکس او هیچ علاقه ای به کتاب خواندن ندارد و ترجیح میدهد در اوقات فراغتش ورزش کند وجنب و جوش داشته باشد می توانند بر سر یک علاقه مشترک به توافق برسند مثلا اگر هردو از بودن در طبیعت لذت می برند می توانند هر از چندی با هم به گردش در دل طبیعت بروند و از کنار هم بودن لذت ببرند. از انجام بعضی از بازی های پرهیاهو و با نشاط نترسید پسرها مخصوصا تا وقتی کوچکتر هستند عاشق هر نوع فعالیت خشن و پر تحرک هستند یک کشتی گیری کوچک و کودکانه در حیاط خلوت یا بعضی باز های در ظاهر خشونت آمیز می تواند یک رابطه صمیمی و محکم عاطفی را بین پدر و پسر ایجاد کند هرچند لازم است هنگام بازی های خشونت آمیز جانب احتیاط را رعایت کنید ولی بد نیست هر از چند خطر های کوچکی بکنید تا پسرتان برخی درد های خفیف فیزیکی را تجربه کند همین تجربه ها ی کوچک در دوران کودکی می تواند زمینه ساز کسب موفقیت در فعالیت های بزرگ و مهیجی از جمله صخره نوردی و بسیاری ورزش های هیجانی دیگر شود.

ارسال شده در اخبار توسط محمد مهرابی

یافته های تازه نشان می دهند، بیش از یک پنجم زنانی که از افسردگی پس از زایمان رنج می برند، استرس و دلشوره شان از میان نمی رود.

 

از میان این زنان، نیمی از آنها ادعا می کنند که دست کم یک مانع بزرگ باعث می شود تا از مراجعه به متخصص مشاوره یا روان شناس بپرهیزند.

حمایت های اجتماعی ناکافی عامل اصلی رنج بردن زنانی است که پس از زایمان از افسردگی رنج می برند و کمک نمی گیرند.

دکتر بتی پریوات، استاد مدرسه پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی گفت:" یافته های ما نشان می دهند، برخی از زنان که پس از مراجعه به متخصص مشاوره و روان شناس زندگی خوبی داشته اند به دلایل گوناگون تجربه شان را با سایرین در میان نمی گذارند. "

او افزود:" تلاش می کنیم زنانی که مشکلات روحی روانی شان درمان شده تشویق شوند تجربیات شان را با مبتلایان در میان بگذارند. "

پژوهشگران مدرسه پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی بر روی بیش از 211 زنی که در سه سال گذشته بچه دار شده اند مطالعه کرده و از آنها درباره تجربه کردن علایم و نشانه های افسردگی پس از زایمان سوال کردند.

نتایج مطالعه دانشمندان نشان داد، 51 درصد از شرکت کنندگان در این مطالعه با علایم و نشانه های افسردگی پس از زایمان دست و پنجه نرم می کنند اما یک پنجم آنها به پزشک مراجعه نکردند.

بیش از یک سوم بانوان معتقدند از آنها به اندازه کافی حمایت اجتماعی نشده است. 

دکتر پریوات ادامه داد:" یافته های ما اهمیت گسترش شبکه حمایت اجتماعی از زنان پس از زایمان را برجسته کرده است. "

ارسال شده در اخبار توسط محمد مهرابی

حفظ تندرستی با کاهش وزن پس از زایمان

به احتمال زیاد می دانید که کاهش وزن پس از زایمان به حفظ تندرستی تان کمک می کند، اما اگر قصد ندارید وزن تان را کم کنید باید بدانید، حفظ وزن در حد طبیعی از آسیب دیدن عضلات لگن و افتادگی رحم پیشگیری می کند.

حفظ تندرستی با کاهش وزن پس از زایمان

یافته های محققان مدرسه پزشکی دانشگاه ییل نشان می دهند، افزایش شاخص توده بدن زنان یک سال پس از زایمان، خطر گسترش آسیب دیدگی عضلات لگن را به شدت افزایش می دهد.

در حالی که افزایش وزن - 11 تا 15 کیلوگرم - در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد، اما محققان باور دارند کاهش وزن بارداری یک سال پس از تولد فرزند خطر آسیب دیدن عضلات لگن را کم می کند.

دکتر مارشا جئوس، استاد مدرسه پزشکی دانشگاه ییل و سرپرست این مطالعه گفت:" زنانی که وزن شان در حدفاصل بارداری و یک سال پس از زایمان یک و نیم کیلوگرم افزایش یابد نیز در معرض کشیدگی عضلات لگن قرار دارند. "

او افزود:" یافته های ما نشان می دهند، افزایش وزن در دوران بارداری ارتباطی با افزایش وزن یک سال پس از زایمان ندارد. بنابراین بهترین راه پیشگیری از بروز آسیب دیدن عضلات لگن و افتادگی رحم کاهش وزن پس از زایمان است. "

سایر خطرات کم نکردن وزن

دکتر Guess ادامه داد:" افزایش وزن علاوه بر چاقی زمینه بروز بیماری های قلب و عروق و دیابت را فراهم می کند. "

روش مناسب کاهش وزن پس از زایمان

استاد مدرسه پزشکی دانشگاه ییل گفت:" یافته های تازه نشان می دهند، ورزش کردن روزانه و تغذیه نوزاد با شیر مادر به بازگشت وزن مادر به حد طبیعی کمک زیادی می کند. "

او افزود:" در حالی که چاقی به معضلی جدی تبدیل شده، متعادل کردن وعده های غذایی، ورزش کردن، افزایش اطلاعات درباره سلامت و ... مفید هستند. "

ارسال شده در اخبار توسط محمد مهرابی

 

چربی خون در کودکان هم بالا می‌رود؟

تا همین چند سال قبل بیماری‌های متابولیسم عموما مربوط به دوران میانسالی و پیری بودند. به عنوان مثال دیابت نوع۲ در سنین بعد از ۴۰ سالگی رخ می‌داد. متاسفانه این روند تغییر کرده است و همین امسال من چند جوان چاق در سن حول و حوش ۲۰ سال را برای دیابت نوع۲ درمان کرده‌ام. در مورد چربی‌ها وضع کمی فرق می‌کند.

به گزارش جام جم، بیماری‌هایی ژنتیکی وجود دارند که از همان ابتدای زندگی یعنی سنین کودکی باعث زیاد شدن چربی‌های خون بخصوص کلسترول و جزء مهم آن یعنی LDL می‌گردند. پیدا کردن این کودکان چندان سخت نیست زیرا پدر یا مادر یا هر دوی والدین این کودکان مبتلا به زیادی کلسترول هستند. بنابراین توصیه می‌شود وقتی در خانواده‌ای کلسترول خیلی بالاست، دقت کنید که منظور سطح خیلی زیاد کلسترول است و کودکان نیز مورد آزمایش قرار گیرند.

در مورد تری گلیسرید شیوع خیلی بیشتر است. در سال‌های اخیر با زیاد شدن چاقی و بی‌تحرکی بیماری ایکس بشدت در جامعه شایع شده است. این بیماری شامل برهم‌خوردن چربی‌های خون شامل زیادی تری‌گلیسرید و کم‌شدن جزء خوب کلسترول یعنی HDL است. بیماری ایکس اصولا در اثر بی‌تحرکی و پرخوری ایجاد می‌شود و متاسفانه در کودکان خیلی چاق می‌تواند از همان ابتدای زندگی شروع شود و بیماری‌های سکته قلبی و مغزی را در سنین ابتدای جوانی ایجاد کند.

درمان کودکان و نوجوانانی که دچار زیادی چربی‌های خون هستند بسیار مشکل است. از طرفی توصیه به رژیم‌های کم‌کالری و کم چرب می‌تواند باعث کند شدن رشد و نمو آنان شود و از طرف دیگر رعایت چنین رژیم‌هایی اصولا به دلیل شرایط سنی تا حدی ناممکن است. مشکل مهم دیگری نیز وجود دارد: استفاده از دارو برای درمان چربی خون بهتر است در سنین زیر 10 سال شروع نشود و در سنین بالاتر هم فقط در صورتی‌که رژِیم و ورزش نتواند چربی را پایین بیاورد و کلسترول یا تری گلیسرید خیلی بالا باشند، دادن دارو مجاز است.

وجود یک عضو درجه یک که دچار عارضه قلبی عروقی شده باشد، موضوع مهمی است که در درمان این کودکان و نوجوانان اهمیت دارد. یعنی اگر کودک یا نوجوان دچار بیماری چربی خون دارای پدر یا مادر یا خواهر و برادری با سابقه سکته قلبی در جوانی باشد، باید خیلی شدیدتر چربی خونش درمان شود. وجود چاقی نیز دلیلی برای تشدید دارو درمانی در چنین بیمارانی است.

روش‌های درمانی در کودکان مبتلا به بالا بودن کلسترول خون شامل این موارد است:

1ـ کم کردن چربی غذا

2ـ کاهش شدید در چربی‌های اشباع و کلسترول شامل اجتناب از مصرف شیر و ماست پرچرب، اجتناب از خامه و بستنی و اجتناب از خوردن چربی گوشت

3ـ ورزش منظم روزانه حداقل ۳۰ دقیقه شامل دویدن شنا یا ورزش‌های با توپ

4ـ استفاده از روغن‌های گیاهی به میزان کم به جای چربی‌های حیوانی

5 ـ اجتناب از مصرف قند و شکر و جایگزین کردن قندهای ترکیبی مثل توت وخرما و کشمش

6 ـ استفاده بیشتر از غذاهای فیبردار مثل هویج، سبزی تازه، سیب

بعد از چند هفته استفاده از چنین رژیم‌هایی اگر کماکان میزان کلسترول خطرناک یعنی LDL بالاتر از حد بود یا تری‌گلیسرید بالای ۵۰۰ بود، شروع دارو زیرنظر پزشک باتجربه توصیه می‌شود.

ارسال شده در اخبار توسط محمد مهرابی

انگور از جمله میوه‌های است که با تنوع و پراکندگی زیادی که در سطح جهان دارد، بعد از سیب از پرطرفدارترین میوه‌ها در نزد کودکان می‌باشد

انگور منبع غنی ترکیبات آنتی اکسیدانی برای کودکان است. انواع انگورها در رنگ‌های مختلف غنی از ترکیبات آنتی اکسیدانی می‌باشند که می‌توانند بدن کودک را در برابر ترکیبات اکسیدانی محافظت نمایند

برای مثال 240 گرم انگور حاوی 16 میلی گرم ویتامین C می‌باشد و از آنجایی که بدن کودکان روزانه به 15 تا 45 میلی‌گرم ویتامین C نیاز دارد، بنابراین انگور می‌تواند به عنوان یکی از منابع خوب برای تامین این ویتامین برای بدن کودکان باشد

انگور بهبود دهنده سیستم قلبی عروقی در کودکان است. بر اساس تحقیقات انجام شده مشخص گردید که مصرف منظم انگور در رژیم غذایی کودکان می‌تواند تا حدی باعث بالارفتن هموگلوبین و سلول‌های قرمز خون شود

البته این در صورتی است که کودک از یک رژیم غذایی متنوع و مناسب نیز پیروی نماید. علاوه بر این در انگور مقادیر بالایی از عنصر پتاسیم وجود دارد به طوری که حدود یک خوشه کوچک انگور می‌تواند حدود 288 میلی‌گرم از این عنصر را برای بدن کودک تامین نماید

عنصر پتاسیم در تنظیم ضربان قلب و بهبود سیستم هضم و جذب بدن نقش قابل ملاحظه ای دارد

انگور کمک کننده به هضم آسان در کودکان می‌باشد. انگور رسیده با تنظیم میزان اسیدیته معده در کودکان باعث هضم بهتر می‌گردد

 

ارسال شده در اخبار توسط محمد مهرابی

صندلی کودک اجباری می‌شود

23 ژوئیهٔ 2017 8:25:58

فرمانده پلیس‌راه کشور با بیان اینکه متاسفانه هنوز استفاده از صندلی کودک برابر قانون اجباری نشده است، گفت: نیاز است بحث استفاده از صندلی کودک اجباری شود.

سردار محمدرضا مهماندار صبح دوشنبه در نشست خبری سومین کنگره ایمنی راه‌ها با بیان اینکه این کنگره نقش بسیار مهمی در انتقال تجربیات اندیشمندان در حوزه ایمنی راه ایفا می‌کند، گفت: یکی از ویژگی‌های مهم این کنگره این است که از اندیشمندان ترافیک کشور آلمان درخواست شده است که در یک پنل تخصصی، به بیان تجربیات خود از سال 1970 تاکنون بپردازند. چرا که کارشناسان این کشور توانستند میزان کشته‌های خود را از 26 هزار نفر به 3000 نفر کاهش دهند و قطعا تجربیات خوبی در زمینه کاهش کشته‌های تصادفات دارد.

وی با بیان اینکه متخصصان ایرانی نیز توانستند کشته‌های حوادث ترافیکی را از سال 85 که 28 هزار کشته بود به کمتر از 19 هزار نفر برساند، گفت: امیدواریم در پایان سال جاری شمار کشته‌ها به زیر 18 هزار نفر برسد.

فرمانده پلیس‌راه کشور با بیان اینکه بخش زیادی از حوادث ترافیکی مربوط به کودکان است که یا به عنوان سرنشین و یا عابر پیاده مورد آسیب قرار می‌گیرند، گفت: نکته اساسی در این بخش، ارائه آموزش به کودکان است. چرا که این افراد به دلیل نوع فیزیک جسمانی و ضعیف بودن خود، در برابر خطرات آسیب‌پذیرتر هستند.

مهماندار با بیان اینکه متاسفانه هنوز صندلی کودک برابر قانون اجباری نشده است، گفت: البته پیشنهاد کرده‌ایم که در بازنگری قانون، صندلی کودک اجباری شود. هر چند که در حال حاضر افراد زیر 12 سال اجازه نشستن در صندلی جلو را ندارند و نیاز است بحث صندلی کودک اجباری شود. اما بدانید که اگر فرزندان بدانند که با یک صندلی کودک می‌توانند امنیت کودک خود را چندین برابر کنند، حتما این وسیله را خواهند خرید.

وی همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر قرار گرفتن تعداد زیادی از افراد بر صندلی عقب خودرو، گفت: در برخی از خودروها تنها دو کمربند ایمنی در صندلی عقب پیش‌بینی شده است و اگر نفر سوم در صندلی عقب بنشیند، حتما ماموران پلیس نسبت به اعمال قانون اقدام می‌کنند. اما با توجه به وضعیت اجتماعی و فرهنگی خانواده‌ها، به نظر می‌رسد خودروسازان باید بازنگری در نوع خودروهای خود داشته باشند و بر حسب تعداد خانوارهای ایرانی، خودروهای خود را طراحی کنند.

فرمانده پلیس‌راه کشور همچنین در مورد برخی انتقادات در مورد فرماندهی صحنه تصادفات، گفت: در همه جای دنیا فرماندهی تصادفات بر عهده پلیس است. اما فرماندهی بدین معنا نیست که پلیس، امدادگران و کارکنان سایر دستگاه‌ها را زیر مجموعه خود بداند و به آنها بگوید که چه کار کنند و پلیس در وظایف قانونی سازمان‌ها دخالت نمی‌کنند. اما فرماندهی صحنه تصادفات بدین معناست که تداخلی میان وظایف قانونی سازمان‌ها پیش نیاید و لازم است سازمانی، فرماندهی صحنه تصادفات را بر عهده بگیرد که از ابتدای وقوع تا انتها و روان‌سازی جاده‌ها در صحنه حضور داشته باشد و این پلیس است که از ابتدا تا انتها در صحنه تصادفات حضور دارد.

 

ارسال شده در اخبار توسط محمد مهرابی

آب بنوشید تاچاق نشوید

21 ژوئن 2017 9:07:27

آب بنوشید تاچاق نشوید

به گزارش افکارنیوز، محققان وضعیت حدود ۱۶ هزار فرد بزرگسال اسپانیایی را به طورمیانگین به مدت ۸.۵ سال تحت نظر داشتند. هیچ یک از افراد در شروع مطالعه چاق نبودند. در طول مطالعه، تقریباً ۹۰۰ شرکت کننده چاق شدند.

محققان موسسه تحقیقات بیومدیسن اسپانیا دریافتند نوشیدن یک لیوان آب به جای نوشابه شیرین در روز ریسک چاقی را تا ۱۵ درصد کاهش می دهد.

همچنین افرادی که آب را جایگزین نوشابه های قندی کرده بودند، در طول چهار سال به طورمیانگین به اندازه ۳۲۰ گرم وزن کم کرده بودند.

محققان همچنین دریافتند جایگزینی آب به جای نوشیدنی های دیگر نظیر شیر چرب، شیرکم چرب، نوشابه های رژیمی، قهوه، اب پرتقال و سایر ابمیوه ها تاثیری در کاهش ریسک چاقی نداشت.

ارسال شده در اخبار توسط محمد مهرابی

به کودکان زیر یک سال آب میوه ندهید!

آکادمی پزشکان اطفال آمریکا اعلام کرد: والدین باید از خوراندن آب میوه به نوزادان و کودکان زیر یک سال خودداری کنند.

به گزارش ایسنا، طبق اعلام آکادمی پزشکان اطفال آمریکا این نوع نوشیدنی نه تنها خاصیت تغذیه‌ای ندارد بلکه می‌تواند به سلامت نوزادان هم آسیب وارد کند.

پیش از این، کارشناسان این آکادمی در دستورالعمل خود مصرف آب میوه را برای نوزادان کمتر از شش ماه ممنوع اعلام کرده بودند. در حالی که برخی از انواع آب‌میوه‌ها به طور طبیعی سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌ها همچون ویتامین C و پتاسیم هستند اما  حاوی مقدار زیادی مواد قندی بوده و مقدار دیگر انواع مواد مغذی همچون فیبر خوراکی نیز در آنها پایین است.

طبق مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۵ میلادی آب میوه یکی از عاملان اصلی پوسیدگی دندان در کودکان عنوان شده و بررسی‌های دیگر نیز نشان می‌دهند که مصرف آبمیوه با خطر ابتلا به چاقی در دوران کودکی ارتباط دارد.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، دکتر "ملوین بی هیمن" یکی از متخصصان این مطالعه گفت: والدین تصور می‌کنند آب میوه، نوشیدنی سالمی است اما نمی‌توان آن را با میوه تازه جایگزین کرد زیرا حاوی مقدار زیادی قند و کالری بوده و حجم فیبر آن که برای سلامت بدن مفید و ضروری است کمتر است.

ارسال شده در اخبار توسط محمد مهرابی

کالسکه سبک

6 مهٔ 2017 9:48:47

Owen Maclaren •بسیار تلاش نمود و توانست با ایجاد تحولی عظیم در این صنعت، نسل جدیدی از کالسکه‌های بچه را اختراع کند. مک‌لارن با استفاده از مواد مدرن بسیار کم وزن مثل آلومینیوم لوله‌ای توانست ساختاری بسازد که به راحتی توانایی حمل یک نوزاد با جثه‌ای درشت را داشته باشد. زیبایی این طرح به دلیل وزن سبک اسکلت آلومینیومی آن به وزن 6 پوند و استفاده از مکانیسم سه بعدی در جمع کردن کالسکه است که به صورت یک چتر سبک در می‌آید و جابجایی آن را بسیار ساده می‌گرداند.

ارسال شده در اخبار توسط محمد مهرابی
• کالسکه‌های مک‌لارن یک اختراع انگلیسی کلاسیک است که در کتاب مخترعین Century Makers از آن به عنوان یکی از صد اختراع برتری که زندگی انسان را دگرگون کرده، نام برده شده است. شرکتهای متعددی به دلیل رقابت، سعی در زیر سئوال بردن ایده‌های شرکت و خرده‌گیری به کیفیت کالا ها داشتند اما هیچیک موفق به خدشه‌دار کردن نام مک‌لارن با سابقه درخشان 45 ساله‌اش نگردیدند. در حال‌حاضر Maclaren در بیش از 70 کشور دنیا نمایندگی دارد و با محصولات خویش رضایت والدین و کودکان بیشماری را فراهم آورده است.
ارسال شده در اخبار توسط محمد مهرابی
صفحه:
  1. 1
  2. 2