علائم بارداری

علائم بارداری

اولین مطلب از بسته علائم حاملگی اطلاعاتی را درباره اولین علائم حاملگی در اختیار خانم هایی قرار می دهد که در حال حاضر برای بارداری اقدام کرده اند و یا می خواهند در آینده بچه دار شوند.

 اولین نشانه های بارداری معمولا در چند هفته اول پس از لقاح در بدن شما پیدا می شوند و ممکن است شما را دچار سرگیجه یا تهوع کنند و یا باعث شوند که خلق و خوی تان زمین تا آسمان با قبل از بارداری فرق کند!

  علائم کلاسیک از بارداری

مهم ترین نشانه بارداری و شاید کلاسیک ترین اش عقب انداختن پریود باشد که خانم ها را به حامله بودن خودشان مشکوک می سازد. اگر چه علائم دیگری هم وجود دارد که می تواند نشان دهد به زودی قرار است مادر شوید:

1. تورم و حساس شدن سینه ها: در اوایل دوران بارداری تغییرات هورمونی ممکن است منجر به متورم شدن سینه ها و حساس شدن آن ها گردد و هر گونه تماسی با سینه ها ممکن است شما را دچار درد سازد. علاوه بر این ممکن است احساس کنید که سینه هایتان پرتر و سنگین تر از همیشه شده است.

 2. تهوع با یا بدون استفراغ: این مورد از سینمایی ترین علائم بارداری است و کمتر کسی است که نسبت به آن حساس نباشد. معمولا تهوع ناشی از بارداری صبح ها و در حالت ناشتا سراغ خانم ها می آید اما خیلی ها هم هستند که در طول روز یا شب ها دچار تهوع می شوند. این حالت معمولا در سه هفته بعد از لقاح رخ می دهد. هنوز کاملا مشخص نیست که چه عامل یا عواملی باعث تحریک تهوع در خانم ها طی دوران بارداری می شوند اما به نظر می رسد بالا و پایین شدن هورمون ها در این دوران نقش مهمی را در این زمینه ایفا می کنند. جالب است بدانید بوهایی در دوران بارداری برای خانم ها تهوع آور است که قبلا هیچ حس خاصی نسبت به آن نداشته اند.

3. افزایش ادرار: یکی دیگر از نشانه های بارداری افزایش ادرار در طول شبانه روز است که از روی تعداد دفعات دستشویی رفتن خود به راحتی می توانید متوجه این مساله بشوید.

4. خستگی: از دیگر نشانه های شایع بارداری می توان به خستگی اشاره کرد که به دلیل افزایش سطح هورمون پروژسترون در بدن به دلیل حاملگی است و باعث می شود در اغلب ساعات شبانه روز احساس خواب آلودگی کنید.

 5. بیزاری از غذا یا داشتن هوس خوردن یک غذای خاص: این تغییر هم ناشی از بالا و پایین شدن هورمون هاست که باعث می شود به غذای خاصی علاقه ویژه پیدا کنید و حالتان از دیدن غذاهایی که قبلا به راحتی می خوردید، به هم بخورد!

 6. خون ریزی جزئی و لکه بینی: گاهی اوقات داشتن خون ریزی بسیار اندک از واژن می تواند اولین نشانه بارداری باشد. این لکه بینی در زمان لانه گزینی اتفاق می افتد یعنی زمانی که تخمک بارور شده به دیواره رحم می چسبد. این حالت معمولا 10 تا 14 روز بعد از لقاح اتفاق می افتد و باعث می شود که مادر دچار لکه بینی شود. لکه بینی ناشی از لانه گزینی معمولا زمان بسیار کوتاهی طول می کشد و حوالی دوره پریود خانم ها روی می دهد. در ضمن خون ریزی لکه بینی بسیار کمتر از خون ریزی دوران قاعدگی است.

 7. کرامپ و گرفتگی عضلانی: برخی از زنان هم در ابتدای بارداری خود به طور خفیف در ناحیه رحم شان احساس درد و گرفتگی می کنند.

 8. نوسانات خلقی: سیل هورمون ها در دوران بارداری به خصوص در ابتدای این دوران باعث می شود که به شکل غیر منتظره ای دچار تغییرات عاطفی و هیجانی شده و خلق و خوی تان به هم بخورد.

 9. سرگیجه: بارداری باعث گشاد شدن رگ های خونی و در نتیجه افت فشار خون می شود. بنابراین  شما ممکن است در طول روز احساس سبکی سر یا سرگیجه کنید.

 10. یبوست: تغییرات هورمونی باعث می شود که سرعت عمل دستگاه گوارش کم شود و این مساله به مرور منجر به یبوست می گردد.

 11. افزایش دمای پایه بدن: دمای پایه بدن در نتیجه بارداری افزایش پیدا می کند. این همان دمایی است که باید صبح ها و در حالیکه هنوز از رختخواب بلند نشده اید اندازه گیری شود. بنابراین اگر به هر دلیلی هر روز دمای بدن خود را چک می کنید (این روش برای تعیین زمان دقیق تخمک گذاری یا تعیین جنسیت جنین با روش های خانگی کاربرد دارد) از روی تغییرات دمای بدن تان هم می توانید احتمال بارداری را حدس بزنید. 

 آیا شما واقعا باردارهستید؟

متاسفانه، این علائم و نشانه ها منحصر به دوران بارداری نیست و حتی برخی از آنها می تواند نشان دهد که در حال سرما خوردن و بیمار شدن یا در نزدیکی دوران پریودتان هستید. بنابراین اولین قدم برای اطمینان از بارداری استفاده از تست های خانگی بارداری و مطمئن ترین روش نیز دادن آزمایش خون یا ادرار است.

 

هیچ محصولی مطابق با انتخاب وجود ندارد.