بیماری در بارداری

بیماری در بارداری

 

 

 

بیماری های بارداری

بعضی از مشکلات در دوران بارداری شایع تر هستند و بعضی بیماری ها هم هستند که فقط برای زنان باردار اتفاق می افتد. دیابت که دیگر بیماری کشنده ای برای افراد عادی به شمار نمی رود، اما در زنان باردار می تواند موجب به دنیا آوردن نوزاد بسیار ریز یا بسیار درشت شود.
اکثر خانم ها با سلامتی باردار شده و با سلامتی نیز وضع حمل می کنند. جدا از بعضی مشکلات کوچک مثلاً کمردرد، حالت تهوع اول صبح و یبوست ،خانم ها تغییرات بسیار زیادی را در طول دوران بارداری خود تحمل می کنند. اما در بعضی موارد، یا مادر با وجود بیماری باردار می شود و یا این بیماری در طول دوران بارداری اتفاق می افتد. بعضی از این مشکلات فقط روی مادر تاثیر می گذارند و بعضی هم بر مادر و هم نوزاد اثر می گذارند.

مسمومیت بارداری:
مسمومیت بارداری مشکل جدی است که گاهی اوقات در هفته های پایانی بارداری اتفاق می افتد. در این مشکل، فشارخون بالا رفته، دست ها، پاها و صورت ورم کرده و میزان پروتئین موجود در ادرار بالا می رود. اگر بگذارید این مشکل وخیم تر شود، ممکن است مادر دچار تشنج یا کما شود و بچه مرده به دنیا بیاید. واژه مسمومیت نامی است که به اشتباه در زمانیکه تصور می شد این مشکل بخاطر مواد مسموم موجود در خون ایجاد می شود، گذاشته شده است. نام بهتر این بیماری می تواند پره اکلامپسی قبل از مرحله تشنج و اکلامپسی برای بعد از آن باشد.
علل: علل پره اکلامپسی و اکلامپسی هنوز به طور کامل مشخص نشده است. این مشکلات معمولاً در خانم هایی که اولین فرزند خود را باردار هستند، بخصوص مادران نوجوان و زنان طبقات ضعیف تر جامعه اتفاق می افتد. یک تئوری می گوید بعضی کمبودهای غذایی می تواند علت بعضی از انواع آن باشد. همچنین، این احتمال وجود دارد که بعضی از انواع پره اکلامپسی و اکلامپسی نتیجه کمبود جریان خون در رحم است.
علائم: علائم مسمومیت بارداری (که اگر تحت درمان قرار نگیرد موجب مرگ می شود) به سه دسته تقسیم می شود که هر کدام به ترتیب جدی تر هستند:
۱٫ علائم پره اکلامپسی خفیف عبارتند از: ورم (پف کردن زیر پوست بخاطر جمع شدن مایعات در بافت های بدن)، بالا رفتن جزئی فشارخون و وجود مقداری پروتئین در ادرار.

۲. علائم پره اکلامپسی حاد عبارتند از: ورم شدید، بالا رفتن جدی فشارخون، وجود مقدار زیادی پروتئین در ادرار، سردرد، سرگیجه، دوبینی، حالت تهوع، استفراغ و درد شدید در ناحیه سمت راست شکم.

۳. علائم اکلامپسی عبارتند از: تشنج و کما.

درمان: پره اکلامپسی و اکلامپسی تا زمان پایان بارداری به طور کامل قابل درمان نیستند. تا آن زمان، درمان های آن شامل کنترل فشارخون بالا و داروهای درون رگی برای جلوگیری از تشنج بود. داروهایی نیز برای تحریک تولید ادرار تجویز می شود. در بعضی موارد حاد برای اطمینان از بقای مادر، نیاز به زایمان زودرس خواهد شد.
پیشگیری: هیچ روش پیشگیری برای مسمومیت بارداری نیست. بااینکه محدود کردن مصرف نمک در رژیم غذایی به کاهش تورم بدن کمک می کند، از شروع فشارخون بالا یا وجود پروتئین در ادرار پیشگیری نمی کند. در ویزیت های پیش از بارداری، دکتر بطور مداوم وزن، فشارخون و ادرار بیمار را چک می کند. اگر مسمومیت بارداری زودتر تشخیص داده شود، مشکلات آن کمتر خواهد شد.

بیماری های قلبی:
بااینکه بروز بیماری قلبی در زنانی که در سنین باروری خود هستند در سال های اخیر به طرز قابل توجهی کاهش یافته است، اما هنوز یکی از علل اصلی مرگ در زنان باردار به شمار می رود. بیشتر زنان با بیماری های قلبی شناخته شده می توانند بارداری را بدون مشکل طی کنند اما در برخی موارد که در آن عضلات یا دریچه های قلب شدیداً بیمار هستند، فشار اضافی که طی بارداری به قلب وارد می شود می تواند منجر به نارسایی قلبی و حتی مرگ شود. به همین دلیل زنانی که می دانند مشکل قلبی دارند می بایست قبل از اقدام به بارداری با پزشک خود مشورت کنند.

بیماری های کلیوی:

متداول ترین بیماری کلیه ها در زمان بارداری پیلونفریت ، عفونت باکتریایی کلیه ها است. این زمانی اتفاق می افتد که عفونت مثانه اجازه دهد باکتری به بالا به سمت کلیه ها بروند. علائم آن عبارتند از، تب، کمردرد شدید و لرز. خیلی مهم است که پیلونفریت سریعاً درمان شود زیرا ممکن است باعث شود زن باردار دچار زایمان زودرس شود. همه کمردردهای حاد و تب باید بلافاصله به پزشک گزارش شود. زنانی که قبل از بارداری دچار بیماری کلیوی حاد هستند ممکن است در طول بارداری دچار مشکلات متعددی شوند. فشارخون خیلی بالا و نارسایی کلیه (ناتوانی برای ساخت ادرار) هم برای مادر و هم بچه مشکلاتی کشنده هستند. به بسیاری از زنان مبتلا به مشکلات حاد کلیوی گفته می شود که از بروز بارداری جلوگیری کنند. درصورت داشتن هرگونه پرسش، حتماً با پزشک خود صحبت کنید.

دیابت:

قبل از کشف انسولین برای درمان دیابت، زنان مبتلا به دیابت که باردار می شدند یا دچار سقط جنین می شدند و یا بارداری آنها منجر به فوت مادر و بچه می شد. امروزه، یک زن دیابتی می تواند انتظار داشته باشد فرزندی سالم و طبیعی به دنیا بیاورد. بااینکه مراقبت پزشکی زنان دیابتی طی دهه اخیر بسیار پیشرفت کرده است، انواع مختلفی از مشکلات جدی مثل بالا رفتن احتمال پره اکلامپسی، مرده به دنیا آمدن بچه و به دنیا آمدن بچه هایی که به طور غیرطبیعی ریز هستند، ممکن است در بارداری اتفاق بیفتد.
به همین دلایل، برای یک زن دیابتی خیلی مهم است که قبل از حاملگی برای پایین آوردن احتمال بروز مشکلات مربوط به بارداری، گلوکز خود را کنترل کنند. زنان دیابتی وقتی باردار می شوند باید بیشتر از حالت عادی به ملاقات دکتر بروند و آزمایشات پزشکی بیشتری بدهند. برای آنها خیلی مهم است که رژیم غذایی کنترل شده ای داشته باشند، درست ورزش کنند و در زمان های مقرر انسولین خود را مصرف کنند.
نوع دیگر دیابت، دیابت بارداری، فقط در طول زمان بارداری اتفاق می افتد. در این اختلال، زنانی که قبل از بارداری دچار دیابت نبوده اند، علائمی از دیابت را فقط در زمان بارداری خود نشان می دهند. ادرار زنان باردار طی ویزیت های مرتب دکتر چک می شود تا محتوای قند و گلوکز آن بررسی شود (ادرار به طور طبیعی نباید حاوی گلوکز باشد). اگر در ادرار قند دیده شود، دکتر آزمایش خونی تجویز می کند تا ببیند قندخون بیمار به طور غیرعادی بالاست یا خیر. علاوه بر این، این روزها اکثر پزشکان حتی در صورت عادی بودن تست ادرار، آزمایش خونی که تست تحمل گلوکز نامیده می شود در هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری برای بیماران انجام می دهند. اگر نتایج آزمایش بالا رفتن سطح گلوکز را نشان داد، نیاز به آزمایش پیچیده تری است تا تشخیص پزشک کامل شود. زنان مبتلا به دیابت بارداری معمولاً با یک رژیم غذایی خاص که مصرف قند و کربوهیدرات در آن محدود می شود، درمان می شوند. گاهی نیز برای پایین آوردن گلوکز به سطح عادی نیاز به انسولین خواهد بود. ازآنجا که زنان مبتلا به دیابت بارداری در خطر بیشتری برای ابتلا به پره اکلامپسی و زایمان بچه مرده هستند، ویزیت های آنها باید بیشتر از میزان عادی باشد. این زنان همچنین در خطر به دنیا آوردن بچه های ماکروزوم یا بسیار بزرگ هستند. حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از زنانی که دچار دیابت بارداری می شوند تا چند سال بعد از زایمان نیز دیابت غیربارداری خواهند داشت. کنترل وزن بعد از زایمان می تواند به کاهش این خطر کمک کند.

مشکلات سیستم گوارش:

متداول ترین مشکلات گوارشی که زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد، استفراغ شدید بارداری است. در این مشکل، زن باردار دچار استفراغ های شدید و غیرطبیعی می شود. این استفراغ ها چیزی بیشتر از حالت تهوع های صبحگاهی است که معمولاً بعد از چند ماه اول برطرف می شود. در این مشکل، این استفراغ ها منجر به گرسنگی کشیدن، از دست رفتن آب بدن و بر هم خوردن توازن مایعات بدن می شود. علائم آن شامل کاهش وزن و بی آب شدن بدن می شود. این مشکل معمولاً در بیمارستان با استفاده از داروهای ضداستفراغ و تغذیه درون وریدی درمان می شود. زن باردار نباید خود بدون مشورت با دکتر، اقدام به درمان خود با داروهای ضداستفراغ کند.

بیماری های ریوی:

بیماری ریوی در زنان باردار نادر است، به استثنای حملات گاه به گاه سرفه و احتقان مربوط به آنفولانزا و سرماخوردگی. جدی ترین مشکل ریوی که ممکن است برای زنان باردار اتفاق بیفتد، آسم است. در زنانی که فقط حملات آسم خفیف قبل از بارداری داشته اند، آسم آنها بعد از بارداری ممکن است همانطور بماند، بهتر یا بدتر شود. در زنان مبتلا به آسم شدید قبل از بارداری، علائم بعد از بارداری وخیم تر می شوند. این زنان همچنین احتمال بالاتری برای زایمان زودرس و به دنیا آوردن بچه های ریز دارند. قبل از اینکه زنی که مبتلا به اسم شدید است اقدام به بارداری کند، حتماً باید با پزشک مشورت کند.

بیماری های کبدی:

بیماری کبد چرب و سندرم HELLP بسیار نادر هستند. بیماری کبد چرب معمولاً با پره اکلامپسی در ارتباط است و در سه ماهه سوم بارداری اتفاق می افتد. علت آن ناشناخته است اما علائم آن عبارتند از: حالت تهوع، استفراغ، درد شکم و زردی یرقان. نارسایی کبد ممکن است منجر به سندرم HELLP شود. این سندرم نوع حادی از پره اکلامپسی است که در بخشی با التهاب کبد همراه است. اگر زنی می داند که بیماری کبدی دارد، قبل از اقدام به بارداری حتماً باید با پزشک خود

 

هیچ محصولی مطابق با انتخاب وجود ندارد.